Growth Hacking Hizmetleri

Growth Hacking Nedir?

2010 yılında Sean Ellis tarafından ortaya atılan bir kavram olan growth hacking büyük ve orta kurumların ihtiyacı olmayı başladı.

Peki, Growth Hacking Nedir? konu hakkına bilgi vermeden çok çok kısa önrek verelim. 

Growth Hacking Kavramı (Çevirimdişi bir Growth Hacking) Çevirimdişi Growth Hacking Senaryosu:

Her gün bir milyona yakın arabaların geçtiği bir ana yolu düşünün ve siz o yol üzerinde bir lokanta kurmayı karar verdiniz. Lokantanın Yemek Çeşitleri, Fiyat politikası ve Mimari Düzeni hakkında karar vermeden önce o yol ve yol kullanan insanların hakkında iyi analizi etmeniz gerekir. Böylece yoldan geçen kitlenin profili ve hakkında pek çok önemli bilgi kaynağı (data) elde etmiş olacaksınız. Örnek insanların gittiği yeri, demografik değeri, maddi durumu, Yaşadığı bölgenin psikolojik değerleri vsy.

Hedef kitle hakkında tüm bilgi ve demografik faktörlere öğrendikten sonra kurulacak olan lokanta'nın fiyat politikası, ürün çeşitliği ve dekorasyon düzeni gibi önemli kararlar daha verimli bir şekilde almış olacaksınız. 

Çevirimiçi Growth Hacking (internet ortamda Growth hacking)

Yukarıdaki örneği örnek alınarak ilerleyelim. İnternet bir ana yolu olduğunuz düşünelim. Bilgisayarınız sizin eviniz olduğu farz edelim ve Facebook sizin gittiğiniz yeri. Facebook profiliniz hakınızda gayet iyi bilgi veren bir kaynağı ve Web siteniz bir Lokanta olarak değerlendirin. Growth Hacking analizi aşamasında facebook size bilginin bir kısmı doldurmasına yardımcı olacaktır. Geri kalan dinamik verileri yeniden pazarlama araçları, google analytics gibi araçları kullanarak elde edebilirseniz. Örnek google analytics, ahref, wincher, gogle adwords raporları, Kiss Metrics, ve facebook analyzer gibi araçlar kullanarak müşteri hakkında çok önemli bilgi kaynakları kullanarak hem ürününüz/hizmetinizin politikası ayarlayabilir hem de  web sitenize potansiyel kişilerin dikkat çekmeyi başarabilirseniz. 

Growth Hacker Kimdir ve Nasl bir bilgiye sahip olmalı?

Growth Hacker dinamik yapısal araçları kullanarak piyasada ürünün uyum sağlanması için önemli veriler elde eder, potansiyel hedef kitleyi müterinin web siteyi ziyaret etmeyi sağlar ve çeşitli yöntemler kullanarak müşteriye üzün vadeli olarak elde tutmayı sağlamasına yardımcı olur. Böylece hizmet verdiği kurum / marka daha çok müşteri kazanır, ürün/hizmeti daha fazla satmayı başlar ve üzün vadeli zirvede kalarak çok sektöründe tanılan bir marka halie gelir.  

Growth hacker kullanıcı testlerinde, sosyal medya planlarında ve viral içeriklerinde belirli bir tecrübeye ve bilgiye sahip olmalıdır. Growth kavramı, geçtiğimiz 12 yıl içerisinde oldukça sık konuşulmaya başlandı. Bunun sebebi ise, projelere başlamadan önce yüksek analizler ve düşük maliyet hesapları ile başlangıç yapma imkanı sağlamasıdır. Son kullanıcıya dönük olan bu analizler, Dijital pazarlam hakkında yazılımsal bilgiye sahip olan Growth Hacker’ lar tarafından yapılmaktadır. Ayrıca, yeni bir trendin oluşmasını sağlayan Growth hackerleri pek çok konuya da hakimlerdir. Özellikle yatay konulara ayrı bir önem verilmekte ve analitik yönleri ile farklı düşünce yapılarını ortaya koymaktadır. Dikeyde ise, son kullanıcıyı baz almakta ve analizler konusunda uzmanlaşmaktadırlar.    

Hemen hmen tüm projelerde karşılaşılan en büyük sorunlardan biri, yapılan projelerin geliştirilmesi için pazarlama süreçlerin olmamasıdır. Bu nedenle Growth hackerler, devreye girmekte ve sorunun çözümüne odaklanmaktadır. Geliştirme ve pazarlama kanadı arasında köprü görevini üstlenen hackerler, sundukları veriler sayesinde projelerin gelişmesine yardımcı olur ve  gelişimler sonucuna göre pazarlama yöntemlerini yapılandırıl. Seo konusunda da oldukça uzman olan Growth hackerleri, projelerin başarıya ulaşması için önemli alt yapılar da oluştururlar. Ayrıca proje aşamasın da Seo analitik araçlar ile yaptıkları kullanıcı testleri sayesinde, son kullanıcının profilinin ortaya çıkmasını sağlar.

Growth Hacker ne tür bilgilere sahip olmalı

 • Yazılım mühendisi olmazsa bile yazılım altyapı hakkında çok iyi bir bilgi sahip olmalı.
 • Pazar araştırması için Çeşitli araçlar üzerinde hakim olmalı. Örnek: SPSS Test Aracı (araştırma programı), Google Analytics, Google web yönetici, ahref, wincher aracı vsy..
 • Internet Reklamcılığı ve Optimizasyonu çok iyi bilmeli. Örnek: Google adwords arama ve görsel reklam yöneticiliği, Facebook reklam yöneticiliği, yeniden pazarlama reklamları.
 • Viral Pazarlama ve seeding hizmetlerine Hakim olmalı
 • İnternet Piyasadaki yeni trendler iyi takip edilmedi
 • Arama motor optimizasyonu çok iyi bilmeli örnek: google panda ve pengue ile ilgili yenilikleri.
 • İnternet itibar yönetimi gibi konulara hakim olmalı.
 • İnternet pazarı hakkında araştırma yapmış ve tüm bililere sahip olmalı. Örnek: Türkiye'nin Internet kullanıcı sayısı, yaşa göre kullanım oranı, Yüzde kaç kişi İnternet'ten alışveriş yapar, yaşlara göre internet üzerinde alışveriş alışkanlığı, sektörel online alışveriş sepet değeri vsy. 
 • Geniş bir vizyon sahip olması tabi ki bir artı olur.

Kimler Growth Hacking hizmet kullanmalı

Growth hacking hizmetleri tercih eden sektörler gittikçe artış gösterdiği için pek çok sektörler artık bu hizmet kullanmayı tercih etmektedir. Çünü herkezin büyüme ihtiyacı vardır.

Online satış yapan mağazaları genelde bu tip hizmetler kullanmakta. Giyim sektör, mobilya, lojistik, dijital hizmeti / ürün satışı, Spor ayakkabı sektörü, online satış mağazaları, bebek spor giyim ve sanal mağazaları, Online turizm ve talil satış yapan firmaları gibi yoğun rekabet olan sektörler Growh hacking hizmetleri kullanmakta.

Bilinçi bir şekidle Growth Hacking kullanan bazı markaları:

 • Hepsi Burada
 • bangood
 • fiverr
 • Boyner
 • Gittigidiyor
 • barçin spor

 

İlgili Makaleler:

2018 SEO Teknikleri

Google Adwords Uzmanı Hakkında Bilgiler

SEO Denetim Nedir?

SEO Hizmetleri

 

 

mobil seo teknikleri makalesi 

 

İçerik Yazarı: 

Nauman Zia Butt 
Yeditepe Üniversitesi
E-Ticaret Yüksek Lisans - Dijital Pazarlama Analist 

 

 

TOP