Google Adwords Uzmanı

Google adwords ve Google adwords uzmanı web sitesi olan herkesi yakından ilgilendiren iki kavramdır. Peki tam olarak nedir bu Google adwords ve Google adwords uzmanı? Google adwords, dünya da en çok kullanılan arama motoru olan Google'ın dijital reklamcılık ve online pazarlama alanında sunmuş olduğu bir hizmettir. Google adwords uzmanı ise belirli bir ücret karşılığında bu hizmetten en verimli şekilde yararlanabilmeyi sağlar.

Google Adwords Uzmanı Ne İş Yapar?

Herkes web sitesini daha çok kullanıcının ziyaret etmesini ister. Web sitesinin arama motorlarında üst sıralarda yer alması ise sitenin daha çok tıklanmasına olanak verir. Zaten yapılan bir çok araştırma göstermektedir ki bir kelime hakkında arama yapan kişiler ilk sayfada yer alan siteleri ziyaret etmektedir. Arama motorlarında ki ikinci sayfaya geçen kişi sayısı ise çok azdır. Google adwords ile reklam vererek sitenizi üst sıralara taşıyabilirsiniz. Bir Google adwords uzmanı ise Google adwords hakkında ki bütün bilgi birikimini kullanarak bu hizmetten en iyi şekilde faydalanmanıza yardımcı olmaktadır. Böylece tıklama başına maiyeti az ödeyerek daha çok ziyaretçilere sağlanabilir. Kısacası Google adwords uzmanı doğru anahtar kelime seçimi gibi bir çok stratejiyi sizin için uygulayarak başarılı sonuçlar elde etmenize katkıda bulunur. Ayrıca Google adwords uzmanı ile çalıştığınız da daha az maliyet harcayarak daha çok tıklanma ve kazanç elde edebilirsiniz.

Herkes Google Adwords Uzmanı Olabilir mi?

Öncelikle şunu belirtmek gerekir Google adwords uzmanı olabilmek için yeterli bir donanıma ve bilgi birikimine sahip olmak gerekir ve google adwords sistemin vermiş olan tüm olanakların en az bir veya iki sene kullanılması gerekir. Beli bir deneyime sahip olduktan sonra Google adwords reklam sınavlarında başarı göstererek bu alanda bir sertifika almak gerekmektedir. Ayrıca Google adwords uzmanı olunduktan sonra da Google'ın eğitimlerine düzenli olarak katılmak ve yeni mevzuatları takip etmen gerekmektedir. Çünkü sürekli olarak değişen ve yenilenen Google adwords hizmetine ancak bu şekilde ayak uydurulabilinir. İyi bir Google adwords uzmanı olabilmek için sadece teorik bilgiler de işe yaramamaktadır. Google adwords uzmanı'nın kendisini geliştirebilmesi için daha önce farklı alanlarda reklamlar yönetmiş olması gerekir. Bu nedenle çalışmayı düşündüğünüz Google adwords uzmanını araştırarak seçmeniz yararınıza olacaktır.

Google Adwords Uzmanı tarafından yönetilen reklam türleri:

Google arama reklamları 

Size en çok dönüşüm (kazanç) getiren anahtar kelime ve arama terimleri kullanarak reklamlar

Google Dinamik Arama Reklamları

Spesifik bir ürün satın almak isteyen kitlelere doğru ürün göstererek satış elde edebilmesi için Dinamik Arama Reklamlar

Google Telefon Arama Reklamları

Nakliye, Halı Yıkama, Yemek sipariş gibi bölgesel hizmet veren firmalara mobil cihazlarından arama yapıp telefon aramalarına teşvik eden reklamlar

Google Alışveriş Reklamları

Arama yapan kitleyi online satış mağazanızın ürünler görsel olarak gösteren ve satışa teşvik eden reklamlar

Yeniden Pazarlama Reklamları

Web sitenize ziyaret eden kişilere Hürriyet, millete veya çeşitli bloglarında görsel odaklı reklamlar

 Google ağ reklamları

milyonlarca blog, haber siteler ve web sitelerinde görsel reklam yayınları

Aplikasyon İndirme Reklamları

Size özel IOS ve Android aplikasyonları indirmesine teşvik eden google reklamlar

 

İçerik Yazarı: 

Nauman Zia Butt 
Yeditepe Üniversitesi
E-Ticaret Master - Dijital Pazarlama Analist ve Adwords Uzmanı

Adwords konusunda detaylı bilgi almak istiyorsanız lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

 

 

TOP