Google Alışveriş (Merchant) Reklam Danışmanlığı

Google Merchant Nedir?

İnternet üzerinden ticaret yapmak isteyen firmalar, Google tarafından geliştirilen ve gittikçe büyüyen Google Merchant uygulamasını tercih etmektedir. İnternetin gücünü kullanmak isteyen firmalar, bu uygulama sayesinde, kendileri hakkında ve ürünleri ile ilgili bilgileri Google’a yüklemekte ve bu bilgiler, Google Alışveriş hizmetlerine sunulmuş olmaktadır.

Bu uygulamayı kullanmak için önce bir Google hesabına sahip olmak arkasından da bu hesaba bağlı olan bir Google Adwords hesabı açmak gerekmektedir. Bundan sonra yapılacak iş www.google.com/merchants linki üzerinden Google Merchant hesabı oluşturmaktır. En fazla iki hafta içinde onay işlemleri gerçekleşmekte ve firma ve ürünleri Google arama motorlarında çıkmaya başlamaktadır. Artık dünyanın her yerinden milyonlarca tüketici, firmayı ve ürün çeşitlerini görebilecektir.

Google Alışveriş (Merchant) Reklamın Avantajları

Sistemin en büyük avantajı, Google üzerinden arama yapan tüketicilere, satışı yapılan ürünlerin fiyat ve özellikleri ile birlikte, ürün görselleri ve linkleri de gösterilmektedir. Bu şekilde ürünler daha etkili bir şekilde sunulmuş olmaktadır.
Google Merchant uygulaması ile bir yandan tüketiciler firmaların ürün çeşitliliğine daha hızlı ve kolay bir şekilde ulaşırken, bir yandan da firmalar potansiyel müşterilere daha çabuk ulaşmış olmaktadır.
Google Merchant ülkemizde henüz yeni yeni farkedilirken, Amerika başta olmak üzere İngiltere, Fransa, Almanya, Hollanda, İtalya, Brezilya ve Japonya gibi birçok ülkede kullanılmaktadır.

Ürünlerini geniş kitlelere tanıtmak, web sitelerine gelen trafiği artırmak ve potansiyel müşterilere daha hızlı ulaşmak isteyen firmalar, Google alışveriş kampanyalarını tercih etmektedir. Merchant Center uygulaması ile yapılacak tanıtımlar, metin reklamlardan farklı olarak ürün fotoğrafı, başlık, fiyat, firma adı ve ürün özellikleri ve linkleri de içerdiğinden çok daha etkili olmaktadır. Bu reklamlar, tüketicilere reklamı tıklamadan önce, ürün ile ilgili dikkat çekici bilgileri gösterdiği için daha nitelikli müşteriler elde etmeye imkan tanımış olmaktadır.
Google Merchant ile internette bir sanal mağaza açmanın başka avantajları da bulunmaktadır.

Örneğin,

  • Daha fazla dönüşümlü potansiyel trafik oluşmaktadır. Alışveriş ile ilgili aramalar, aynı konumda gösterilen metin reklamlarına göre daha fazla tıklama oranları sağlamaktadır.
  • Ayrıca daha nitelikli satışlar gerçekleşmektedir. Tüketicilerin daha bilinçli satın alma yapmasına destek olacak bütün ürün bilgileri kendilerine sunulmuş olmaktadır.
  • Bunun yanı sıra sistem daha geniş görünürlük sunmaktadır. Tüketicilere daha fazla fazla alışveriş reklamı görüntülenebilir. Hatta gerekli durumlarda metin reklam da aynı anda gösterilebilir.
  • Sistem güçlü bir veri analiz imkanı vermektedir. Firmalar satış performanslarını istedikleri ayrıntı düzeyinde görebilirler.
  • Firmalar satış odaklı kampanya yönetmiş olmaktadır. Sistem, ürün tanıtımlarını aramalarda göstermek için, anahtar kelimeler yerine ürün özelliklerini kullanmaktadır.
TOP