Yurtdışı Google reklam desteği

 

 

Devlet, Türk markalarının yurtdışında tanınması, ürünlerimize olan talebin artması ve ülkemize döviz girdisini artırmak için şirketlere çok fazla sayıda destek vermektedir. Burada nihai amaçlanan, cari açığı kapatmaktır.

Yurtdışı google reklam desteği olarak; devlet internet ortamında verilen reklamlar, web mağazası tasarım ve kurulumu, aylık hosting giderleri vb. hususlarında teşvik ödemesi yapmaktadır. Perakendecilik yöntemi olan pop-up mağazacılığın desteklenmesi için en az 3 aylık bir sürdürülebilirlik gerekmektedir. Yapılacak tanıtımlarda Türk malı imajına zarar veren gösterimler teşvik kapsamı dışında bırakılmaktadır. Yurtdışı google reklam desteği olarak; ayrıca şirketlerin yurtdışında tescil edilen markalarının, showroom, mağaza ve depoların internet sitesinde yer alan reklamlarının, satış sitesi tasarımlarının giderlerini de belirli oranda desteklemektedir.

Yurtdışı destek ödemelerinde Bakanlığın her takvim yılı başında belirlediği hedef ülkelerde yapılan harcamalarda destek oranına ilave 20 puan eklenmektedir. Yurtdışı reklam desteği kapsamında, Ticaret Bakanlığı yapılan harcamaların yüzde 60 kadarını belge ibrazı yapılınca ödemektedir. Yurtdışı desteklerinin tümü, şirket merkezi Türkiye’de 4., 5. ve 6. bölgede yer alıyorsa ve harcamalar hedef öncelikli ülke için yapılıyorsa, teşvik oranı yüzde 80 olmaktadır. Destek başvurularının tümü Bakanlığın geliştirdiği bir uygulama olan Destek Yönetim Sistemi (DYS) sistemi üzerinden yapılmaktadır.

Yurtdışı Google reklam desteği alınabilmesi için, yapılan tanıtımların hepsinin yabancı dilde olması gerekmektedir. Tanıtım harcamalarının ülke başına yıllık destek üst limiti 4 Milyon TL olmaktadır. Tanıtım harcamaları 4 yıl süreyle desteklenmektedir. Yurtdışı Google reklam desteği hususunda ülke kısıtlaması bulunmamaktadır, tüm ülkeler destek kapsamındadır.

 

 Yurtdışı Sosyal medya reklam desteği

 

Yurtdışı devlet destekleri, ihracatçılar birliği aracılığıyla alınmaktadır. Bu nedenle şirketlerin bağlı bulunduğu ihracatçılar birliğine veya yetkilendirdikleri şirketlere başvuru evraklarını yönlendirmeleri gerekmektedir. Şirketlerin yurtdışı teşviklerinden fayda sağlayabilmeleri için, limited şirket veya anonim şirket olmaları gerekir. Adi şirket, şahıs şirketi statüsünde olan şirketler bu desteklerden faydalanamaz.

Devletimiz hemen hemen tüm sektörlere destek vermektedir. Eğitim, sağlık, turizm, tekstil, imalat sanayi, makine, kimya, mobilya sektörlerinde destekler vermektedir. Son dönemlerde sosyal medya ortamında yapılan reklamlar, basılı medyadan daha fazla kitleler üzerinde etkin olmaktadır. Bu nedenle devletimiz Yurtdışı Sosyal medya reklam desteği konusunda da ciddi bütçeler ayırmıştır.

Sosyal medya denildiğinde aklımıza ilk gelen platformlar pinterest, etsy, amazon, instagram, google ve facebook ortamlarıdır. Sosyal medya ortamları, şirketlerin hem marka bilinirliğini artırmaktadır, buna bağlı olarak da ihracat miktarını artırmasına yardımcı olmaktadır.

Bir şirketin 25 birim açma (depo, showroom, mağaza) hakkı vardır. Bir birim açtığı ülkede, sosyal medya reklamları gerçekleştiriyorsa, bu durumda Yurtdışı Sosyal medya reklam desteği oranı yüzde 20 daha fazla olmaktadır.

Yurtdışı Sosyal medya reklam desteği almak için ödeme tarihinden itibaren 12 ay içinde DYS’de başvuru yapmak ve sosyal medyada yaptın reklamların görsel ve videolarını Bakanlık ile paylaşmak gerekecektir.

TOP